انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان

صفحه نخست | پست الكترونيك | آرشيو وبلاگ | RSS


+ نوشته شده در هفتم اسفند ۱۳۹۰ ساعت 13:27 توسط واحد تشکیلات

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان

به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

 

«پیروزی انقلاب رهین همه ملت است. »     « امام خمینی (ره»

    بهمن ماه 1357 یادآور رویدادی تاریخی است که روحی بدیع را در کالبد جهان متمدن دمید و بسیاری از ارزش های الهی را زنده کرد،ارزش هایی که مبتنی بر کرامت انسانی و ناظر بر این اصل مهم بود که" حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است."

  انقلاب اسلامی ایران حرکت مردمی را روایت می کند که پس از سال ها تحمل ظلم ، خفقان و محرومیت ،ندای امامشان را لبیک گفتند و خواستار حاکمیت خویش بر مقدرات کشور بودند. بی شک رفتارهای خلاف شرع و عرف عمال رژیم پهلوی ، وابستگی روز افزون به بیگانه،سواستفاده از مناصب دولتی ،استبداد و بی توجهی به مردم و از سویی خودباوری ملت در راستای رهنمودهای امام راحل که همانا احیای آرمان های اصیل اسلامی بود ،نقشی اساسی در این پیروزی شکوهمند مردمی ایفا نمود. انقلابی که منجر به شکل گیری نظامی با نام جمهوری اسلامی و با شعار استقلال و آزادی گردید.

    دهه فجر سی و سومین سال پیروزی انقلاب فرصتی مغتنم برای بیان نکات حائز اهمیت و مروری بر خواسته ها و داشته هاست.

1-آنچه همواره می تواند ضامن حیات انقلاب اسلامی باشد ،استمرار روح انقلاب و تداوم ماهیت پیام و اندیشه های ناب اسلام و حضرت امام است و تردیدی نیست هر حرکتی که نتواند  درک درستی از اهداف خود و پایه هایی که بر آن بنا شده است بیابد ،امکان انحرافش محتمل خواهد بود. در این بین اما عده ای مغرضانه و عده ای جاهلانه سعی در کمرنگ کردن این مبانی اصیل نموده و با تحریف اندیشه های ناب آن و یا ارائه ناقص آنها به دنبال توجیهی برای عملکرد خویش هستند .

 

  2- در شرایطی که آرمان های بلند اسلام که متناسب با زندگی هر انسان آزاده ای است در جهان فراگیر شده و نمونه بارز آن بیداری اسلامی در کشورهای منطقه، بیش از هرچیز فرصت ترویج گفتمان انقلاب اسلامی فراهم است . اما ضعف نرم افزاری در طی این سال ها در اشاعه این گفتمان اصیل  مشکلات جدی ایجاد کرده و تبدیل شدن به الگویی تام و تمام را سخت نموده است. از این رو می بایست با استفاده از تمام ظرفیت های انقلاب فارغ از دسته بندی های سیاسی و خودی و غیر خودی کردن های افراطی راه را برای تبیین مولفه های انقلاب باز کرد.

3-  بی شک پرداختن به ایده آل های انقلاب در همه ابعاد آن ، لازمه  بدست آوردن فهمی درست از هویت انقلاب اسلامی است و این درحالی است که اکنون اختلاف نظرها و تفاسیر گوناگون پیرامون این شناخت به جای آنکه موجب گفتگوهای جدی و راهبردی برای ملت گردد ؛زمینه های تنگ نظری و محدودیت خواهی و انحصارطلبی فکری را فراهم آورده است.

باید دانست که تحقق شعارها در عرصه عمل در گرو نگاهی همه جانبه به جامعه است. جامعه ای که در همه زمینه ها اعم از عدالت ،استقلال ،توسعه ،اخلاق ،آزادی و... رشدیافته است و با تاکید بر بخشی، از سایرین غافل نمی شود.


   4-نزدیک شدن نظام برخاسته از انقلاب اسلامی به آرمان هایی که مردم بدنبال آن بودند باید به عنوان مطالبه ای برحق مورد توجه قرارگیرد و قطعا این اتفاق رخ نخواهد داد مگر در سایه پذیرش ضعف ها و فاصله هایی که وجود دارند. پیشرفتها ی نظام در بخشهای مختلف قابل تحسین است  اما همان طور که مقام معظم رهبری نیز در آخرین سخنانشان بیان کردند طبعا اذعان به نارسایی ها می تواند عامل محرکی برای تلاش هرچه بیشتر مسولین  باشد . « اگر ضعفهای خودمان را پنهان کنیم ،نشناسیم ،تجاهل کنیم ،این ضعفها خواهد ماند ،نهادینه خواهد شد ،برطرف نخواهد شد

  عدم تحقق کامل عدالت اجتماعی ،فرهنگ سیاسی غلط ،دنیاطلبی و عدم شایستگی مسولین ، بی اخلاقی های رایج ،مشکلات معیشتی فراوان ،تضعیف اعتماد عمومی و ... از جمله نقاط ضعفی است که باید برای حل آنان چاره ای اندیشید.

   نباید از یادبرد که حقوق مطروحه ملت در قانون اساسی و همچنین مشی و سخنان امام، موکد بر نظارت مردم است، نظارتی که خواهد توانست نظام اسلامی را از افتادن به ورطه فساد مصون دارد.

  ضمن آنکه مسئولین می بایست با افزایش نقدپذیری این فرآیند را تسهیل کنند ،مسئولیت خطیری به نام نقد بر ذمه یکایک صاحبان اندیشه است. اما نکته حائز اهمیت اینجاست که وقتی امامِ انقلاب، حتی تخطئه را از مواهب الهی می داند نباید هر نقدی به مثابه ضدیت با نظام و انقلاب تلقی شود و با انگ های مختلف  مهر سکوت بر دهان منتقدین زد زیرا در چنین شرایطی شکاف در جامعه گسترش می یابد و خطر فاصله گرفتن مردم  از نظام و رخوت جامعه وجود دارد.

5-  قطعا قانون اساسی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است که زمینه های لازم برای پیشرفت جمهوری اسلامی را فراهم آورده و نقشه ای جامع و گویا از آینده سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی کشورترسیم می کند. اما نباید فراموش کرد که باید از تمام ظرفیت موجود در آن استفاده کرد و هرگونه غفلت در اجرای بی کم و کاست آن نخواهد توانست اهداف را برآورده نماید. مشکلی که هرچه سریعتر باید برای آن چاره ای اندیشید تا موجب تضعیف این میثاق ملی و عامل وحدت بخش آحاد ملت نگردد.

درپایان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان با گرامیداشت ایام این حماسه بی بدیل، از تمامی دوستداران و وفاداران آرمان های انقلاب اسلامی می خواهد تا همواره به دنبال احیاء روح اصلی انقلاب اسلامی باشند

                                              و السلام علی من اتبع الهدی

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان

+ نوشته شده در بیست و سوم بهمن ۱۳۹۰ ساعت 13:11 توسط واحد تشکیلات

نماینده خدابنده و دبیر کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس گفت: مواضع احمدی‌نژاد تحریم‌ها را ۱۰ سال جلو انداخت.

سید فاضل موسوی در خصوص عملکرد دولت احمدی‌نژاد در شش سال و نیم گذشته، گفت: دولت احمدی‌نژاد در شش سال و نیم گذشته حدود هزار و چهارصد میلیارد دلار درآمد داشته است و امروز باید گزارش دهد که با این درآمد چه کرده است.

وی افزود: دولت امروز مانند
آیا می‌دانید کاغذ پاره‌خواندن تحریم‌هاو خس و خاشاک و بزغاله گفتن‌ها چه هزینه‌هایی برای کشور در بر داشت؟
یک حزب تمام عیار وارد فعالیت انتخاباتی شده است و این به معنی تزریق سم مهلکی به کشور است و اگر آنچه دوستان در رسانه‌ها اعلام کردند صحت داشته باشد باید فاتحه مجلس مفید و با ارزش را خواند.

دبیرکمیسیون اصل ۹۰ درخصوص مواضع احمدی‌نژاد در مورد مسائل بین المللی، گفت: آقای احمدی‌نژاد شما علاوه بر پاسخ‌گویی درخصوص منابع مالی خود به مجلس و پیشگاه ملت باید در زمینه مواضع خود نیز پاس‌خگو باشید، چرا که مسئله هلوکاست مسئله‌ای فراموش‌شده بود اما مواضع شما ۱۰ سال تحریم‌های موجود علیه کشورمان را جلو انداخت.

نماینده خدابنده خطاب احمدی‌نژاد ادامه داد: آیا می‌دانید کاغذ پاره‌خواندن تحریم‌هاو خس و خاشاک و بزغاله‌گفتن‌ها چه هزینه‌هایی برای کشور در بر داشته است؟

سیدفاضل موسوی در ادامه سخنرانی خود در صحن علنی مجلس با اشاره به درگیری روز گذشته
جمله زشتی را که روز گذشته در مجلس شنیدیم رضاخان برخاسته از‌‌ همان محیط قبیله به مجلس گفت، اما همین رضاخان طویله‌ای سه دوره مدرس را تحمل کرد.
رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها با یکی از نمایندگان مجلس گفت: جمله زشتی را که روز گذشته در مجلس شنیدیم رضاخان برخاسته از‌‌ همان محیط قبیله به مجلس گفت، اما همین رضاخان طویله‌ای سه دوره مدرس را تحمل کرد.

نماینده مجلس هشتم همچنین خطاب به قوه قضائیه گفت: آیا قوه قضائیه نباید در مورد حصر‌ها چاره‌ای بیندیشد و در این زمینه با حکم قانونی عمل کند و مراحل تفهیم اتهام را رعایت کند؟

وی افزود: این روز‌ها مردم منتظر رای شما در مورد فساد مالی هستند که رای قاطعی صادر شود.

دبیر کمیسیون اصل ۹۰ با طرح این سوال که آیا ما به دین اسلام و دیدگاه‌های رهبری و امام تقید داریم، ادامه داد: اگر این تقید را داریم باید زمینه حضور همه جریان‌های سیاسی را در کشور مهیا کنیم و اگر این زمینه هست چرا محقق نمی‌شود؟

وی تاکید کرد: اگر شرایط عادی و عادلانه در کشور ایجاد شود ۶۵ تا ۷۰ درصد رای کشور به جریانی غیر از جریان حاکم در کشور خواهد بود.

سیدفاضل موسوی در ادامه سخنان خود در خصوص عملکرد مجلس گفت: آنچه امروز در کشور
اگر شرایط عادی و عادلانه در کشور ایجاد شود ۶۵ تا ۷۰ درصد رای کشور به جریانی غیر از جریان حاکم در کشور خواهد بود.
هست عملکرد ما است و باید از نمایندگان این سوال را پرسید که آیا از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها راضی هستید و آیا از تاراج منابع عظیم ایران از سوی کشورهای همسایه خبر دارید؟

موسوی تصریح کرد: آیا دولت برای هزار و ۱۴۰ میلیارد دلار از فروش گاز و نفتی که روزانه قطر از میادین مشترک استخراج کرده است فکری کرده است؟ و آیا دولت نمی‌توانست با سرازیر کردن این ثروت رویایی به کشور راهکاری را برای مبارزه با بیکاری و همچنین رشد منفی اقتصاد کشور بیاندیشد؟

گفتنی است پس از پایان نطق سید فاضل موسوی درحالی که تعدادی از نمایندگان شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه سر می‌دادند، تعدادی دیگر از نمایندگان نیز با فریاد «احسنت» از سخنرانی نماینده خدابنده ابراز رضایت کردند.

شایان ذکر است محمود احمدی بیغش نماینده شازند و از حامیان دولت با نزدیک شدن به سیدفاضل موسوی قصد ایجاد تنش داشت که با حضور نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس این اتفاق رخ نداد.

+ نوشته شده در هفتم دی ۱۳۹۰ ساعت 16:20 توسط واحد سیاسی

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نظام انتخاباتی کارآمد متضمن مشارکت حداکثری مردم و جلب وفاق و اعتماد آنهاست.

دکتر محمدباقر نوبخت عصر دیروز در همایش «مجلس کارآمد، نظام پارلمانی یا ریاستی؟» در تالار حکمت دانشگاه گیلان اظهار داشت: در فرا دست‌ترین سند رسمی کشور پس از قانون اساسی تصریح شده است که ایران در افق سال ۱۴۰۴ هجری شمسی کشوری توسعه یافته با جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی، انقلابی و الهام‌بخش در جهان اسلام با تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل است.

وی ادامه داد: در نخستین فراز این سند توضیح داده می‌شود که جامعه ایرانی در افق چشم‌انداز جامعه‌ای توسعه یافته مناسب با مقتضیات فرهنگی و تاریخی خود متکی به اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی، ملی و انقلابی با تاکید بر مردم‌سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادی‌های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان‌ها و بهره‌مند از امنیت اجتماعی و قضایی است.

دکتر نوبخت با بیان اینکه تحقق اهداف و آرمان‌های متعالی مذکور در گروه برخورداری از نظام انتخاباتی کارآمد است، افزود: نظام انتخاباتی کارآمد باید به گزینش شایستگان و گماردن آنها در مناصب تقنینی و اجرایی کشور بی‌انجامد ضمن اینکه تضمین کننده کارآمدی نظام، بهینه شدن تصمیم‌ها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و مدیریت کلان کشور باشد.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه، نظام انتخاباتی کارآمد را متضمن مشارکت حداکثری مردم، جلب وفاق و اعتماد آنها به نظام، نهادهای سیاسی و ارتقای مشروعیت نظام در پیشبرد آرمان‌ها، اهداف ملی و استحکام و پایداری آن عنوان کرد.

وی با اشاره به قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران که سند چشم‌انداز نیز به تاسی از آن تدوین و ابلاغ شده است، تصریح کرد: به‌ویژه در فصل‌های سوم، پنجم و ششم این قانون درباره حق حاکمیت ملت و قوای ناشی از آن با توجه به اصل ۵۷ که قوه مقننه را به عنوان یکی از قوای حاکم در جمهوری اسلامی معرفی کرده و اصل ۵۸ که بر اعمال قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی تاکید شده است، از نمایندگان منتخب مردم تشکیل می‌شود و مصوبات آن پس از طی مراحلی مبنای اجرای قوه مجریه و منوط قضاوت در قوه قضائیه است.

دکتر نوبخت قوه مقننه را نسبت به دو قوه دیگر از جایگاه ممتازی برخوردار دانست و خاطرنشان کرد: قوه مقننه تعیین اراده ملت بر چگونگی اداره امور و نمادی از مردم‌سالاری دینی و برخورداری جامعه از آزادی‌های مشروع به‌ویژه در برخورداری از حق انتخاب است.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی موید این ادعاست که مجلس عصاره ملت است و در راس تمام امور قرار دارد و با توجه به نقش بالقوه آن در شکل‌دهی به نظام تقنینی و اجرایی کارآمد، می‌توان نتیجه گرفت که بالندگی مجلس زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه کشور است.

به گفته وی؛ با نگاهی به نهاد انتخابات در کشور، تجربه‌های موجود، عملکرد مجالس قانون‌گذاری، دولت‌ها و مناسبات بین دولت و مجلس، دیده می‌شود که نهاد فعلی انتخابات از ظرفیت کافی برای شکل‌دهی به ساختار تقنینی و اجرایی کارآمد و در نتیجه دستیابی به اهداف و آرمان‌های چشم‌انداز برخوردار نیست.

دکتر نوبخت ارتقای جایگاه مجلس و افزایش کارآمدی آن را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر خواند و اذعان داشت: با توجه به نقش محوری انتخابات در تحقق اراده ملت و تشکیل مجلس، کارآمدی و بهینه‌کردن نهاد انتخابات واجد اهمیت است.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه یادآور شد: مسئله اساسی این است که با توجه به ظرفیت‌های اسناد فرا دستی نظام چگونه می‌توان با اصلاح سازوکارهای انتخابات بالندگی و پویایی مجلس، ارتقای نظام و زمینه پیشرفت و توسعه کشور و همچنین دستیابی به آرمان‌ها و اهداف ملی را فراهم کرد.

وی پارلمان و شیوه‌های انتخاباتی را از مبانی نظری مورد بررسی قرار داد و افزود: با بررسی مدل‌های سیاسی در کشورهای مختلف مشخص می‌شود که به طور کلی می‌توان سه نوع نظام سیاسی پارلمانی، ریاستی و ترکیبی را به لحاظ نقش و جایگاه پارلمان از همدیگر تفکیک کرد.

دکتر نوبخت با اشاره به اینکه رژیم پارلمانی در کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه اعمال می‌شود، تصریح کرد: در این رژیم قوه مجریه بر دو پایه پادشاه یا رئیس‌جمهور و صدراعظم استوار است و صدراعظم ریاست کابینه را به دوش دارد و در مقابل پارلمان باید پاسخ‌گو باشد.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: پارلمان می‌تواند وزیران را مورد استیضاح قرار دهد و با دادن رای عدم اعتماد حکومت را براندازد و قوه مجریه نیز می‌تواند پارلمان را منحل کند.

وی ادامه داد: در سیستم پارلمانی که نماد آن انگلستان است، مجلس وظایف و اختیارات بسیار گسترده‌ای دارد و علاوه بر قانون‌گذاری به نظارت دولت می‌پردازد و قوه مجریه از دل مقننه بیرون می‌آید و در واقع در این سیستم بسیاری از مسایل کشور زیر اختیار مجلس است.

نوبخت با بیان اینکه قوه مقننه امروزه در اغلب کشورهای جهان جایگاه ویژه‌ای در ساختار قوای خود دارد، اظهار داشت: ضرورت آن امری بدیهی شمرده می‌شود.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه به سیستم ریاستی اشاره کرد و گفت: در این نظام نقش ریاست‌جمهوری و صدراعظمی هر دو به دوش یک نفر است و رئیس‌جمهور در یک انتخاب دو مرحله‌ای برای جهار سال انتخاب می‌شود و تمام وزیران را او انتصاب می‌کند.

به گفته وی؛ در سیستم ریاستی گرچه مجلس قدرتمندی وجود دارد و نمایندگان توسط مردم انتخاب می‌شوند اما رئیس جمهور مستقیماً از طرف مردم انتخاب می‌شود و نماد این سیستم سیاسی کشور آمریکاست و در ساختار مذکور مجلس قانون‌گذاری و نظارت بر عملکرد دولت را به عهده دارد و مانند سیستم پارلمانی قابلیت و ظرفیت لازم برای تغییر در قوه مجریه را ندارد و رئیس جمهور با توجه به مشروعیت و پایگاه مردمی از قدرت بسیار بالایی در زمینه نوع تعامل با مجلس، اجرای قوانین، سیاست‌گذاری و ... برخوردار است. 

نوبخت با اشاره به سیستم ترکیبی، خاطرنشان کرد: بسیاری از سیستم‌های سیاسی در جهان ترکیبی هستند و از ویژگی‌های سیستم پارلمانی و ریاستی برخوردارند و این ساختار ترکیبی در کشورهایی مانند فرانسه و ترکیه وجود دارد. 

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت به مدل جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و ابراز داشت: در جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸ رژیم شبه پارلمانی حاکم بود زیرا در طول این دوران طبق قانون اساسی نخست‌وزیر وجود داشت و باید نخست‌وزیر و کابینه از طرف مجلس مورد تایید قرار می‌گرفتند و به طور کلی قدرت مجلس بیشتر از رئیس‌جمهور و قوه مجریه بود. 

وی با بیان اینکه قدرت قوه مجریه با تجدید‌نظر در قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ افزایش یافت، اذعان داشت: نخست‌وزیر از قانون اساسی حذف شده و قدرت اجرایی صرفاً به رئیس‌جمهور واگذار شد اما مجلس حق تایید، عزل و نظارت بر عملکرد وزرا و رئیس‌جمهور را دارد و در مجموع می‌توان گفت که تا حدودی نظام شبه‌ریاستی در ایران شکل گرفت.

+ نوشته شده در بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ ساعت 16:39 توسط واحد سیاسی

بسمه تعالی

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان به مناسبت 16 آذر

 

     گذر ایام این بار از تلاقی دو رویداد روایت می کند که هریک نقطه ای روشن در تاریخ قیام علیه ظلم و استبداد و حرکت در طریق حقیقت اند. قیام امام حسین (ع) در طول بیش از هزار سال ،همواره الهام بخش کسانی بوده است که به دنبال عزت و آزادی بوده و" فریاد هیهات من الذله "سر داده اند.

 

 16آذرسال 1332از روزهایی است که بار دیگر فریادهای حق طلبانه،پاسخی جز خون در بر نداشت.روزی که خفقان حاکم بر دانشگاه که در پی سفر رییس جمهور وقت آمریکا و نماینده کاخ سفید به ایران ایجاد شده بود، توسط دانشجویان شکسته شد و سه تن از آنان در راه مبارزه با امپریالیسم و استبداد دولت کودتا در خون خود غلتیدند.

 

  16.1 آذر امسال و مقارنت آن با ايام ماه محرم را بايد فرصتي ارزشمند براي خويش بدانيم تا باري ديگر با رجوع دقيق به سيره ائمه و رصد کردن اقداماتي متفاوت همچون خانه نشيني، صلح، قيام، تقيه و ... از سوي ائمه بزرگوار، بتوانيم با درك درست از فلسفه اتخاذ چنين سياست هايي، بهترين شيوه را براي                 " گوشزد كردن انحرافات كارگزاران از اصول اسلام ناب به جامعه "دريابيم؛ چراكه خصيصه مشترك جاودانگي هر اقدامي در تاريخ، انجام حركت مطابق با ظرف زمان خويش مي باشد. و تاریخ گواهی می دهد که هر حرکتی که متناسب با اقتضائات روز وعقلانیت نباشد محکوم به نابودی و فراموشی است.


2.از اصلی ترین تمایزات میان دانشگاه و سایر نهادها استقلال و عدم تبعیت محض از اربابان قدرت و صاحبان ثروت است.جامعه دانشگاهی همواره به عنوان قشری صاحب فکر، خود اندیشیده و تصمیم می گرفته است و هرگز تن به سیاست های فرمایشی نداده و نخواهد داد و عده ای نباید با تصور اینکه در دانشگاه صدایی شنیده نمی شود بر طبل خود کوفته و بدنبال ایجاد صدایی باشند که مورد طبع برخی است ونه صدای همه دانشجویان. از این روست که هرگونه دست اندازی و سهم خواهی از سوی هرگروه و عده ای به صحن مقدس دانشگاه محکوم بوده و خسارات جبران ناپذیری بدنبال خواهد داشت.


3.يكي از مسائلي كه دانشجويان و خاصه تشكل ها و نهادهاي دانشجويي در اين برهه از انقلاب مي بايست به آن توجه وافري داشته باشند،" فرياد زدن مطالبات عمومي سطح جامعه" همچون رفع بيكاري، كاهش تورم و بهبود وضعيت معيشتي مي باشد تا پرداختن به مسائل ديگري كه بنابر شرايطي از الويت كمتري برخوردار مي باشد. انتظار می رود با توجه به درگیری های روزمره اکثریت مردم ،دانشجویان با عزمی راسخ پیگیری مطالبات مردم پرداخته و غلط بودن ذهنیت برخی مسئولین مبنی بر "جدابودن قشر دانشجو و ملت "را بر همگان آشکار سازند.


4. در دهه سوم انقلاب اسلامی آگاهی بخشی به جامعه در راستای حفظ آرمان ها و اتفاقات تاریخی امری ضروری است.مفاهیمی که روز به روز به فراموشی سپرده می شوند و تاریخ  اکنون ما نیز به جهت افراط و تفریط ها که مجالی برای روایت تام و تمام آن نمی یابد. در این بین مسئولیت هميشگي اين قشر دغدغه مند" بيان بيش از پيش حقايق براي جلوگيري از تحريف تاريخ حقيقي يك كشور" مي باشد، خاصه در شرايطي كه فضاي شديد سانسور و فيلتر توسط عده اي، آن هم به نام دفاع از اسلام و انقلاب اكثر منابع خبري اعم از مطبوعات، كتب و سايت ها را در برگرفته است.بنابراین ایستادگی بر سر آرمانهایی چون حقیقت جویی،عدالت محوری ، آزادی خواهی و عدم منفعت طلبی که برخاسته از روح و آموزه های عاشورایی است از وظایف دانشجویان امروز است.


انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان نیز که خود را بخشی از بدنه فعال جنبش دانشجویی می داند ضمن گرامی داشت روز دانشجو بر این باور است که جنبش های دانشجویی بار دیگر با خودباوری خواهند توانست نقش موثر خود را در تعیین مقدرات اصلی کشور بازیابند.

                السلام علی من اتبع الهدی    

+ نوشته شده در شانزدهم آذر ۱۳۹۰ ساعت 18:56 توسط واحد سیاسی

با رای مجلس شورای اسلامی به ۱ استفساریه، از این پس با حداقل ۲ سال پست سیاسی، می‌توان ۸۰درصد حقوق مدیریتی را الی الابد دریافت کرد! 

بر اساس این تصمیم که با اصرار اولیه حدود ۱۲۰ نماینده و همراهی اکثریت مجلس اتخاذ شد کسانی که حداقل ۲ سال در پست‌های سیاسی باشند، در صورتی که از این پست‌ها برکنار شده یا کناره‌گیری کنند، در صورتی که به سمت پایین‌تر منصوب شوند و حقوق‌شان کمتر از ۸۰ درصد قبل باشد، باید مابه‌التفاوت حقوق به گونه‌ای به آن‌ها پرداخت شود که از ۸۰ درصد فوق العاده پرداخت حقوق برخوردار شوند.
نمایندگان مجلس همچنین مقرر کردند که بازنشستگان این مناصب نیز از این دریافتی دائمی برخوردار باشند. البته این مصوبه شامل مدیران و مسئولان سیاسی دولت‌های قبل نمی‌شود و از این پس لازم‌الاجراست.

در این نوشتار وارد نقد ماهوی مصوبه اخیر - که قطعاً جزو شاهکار(!)‌های مجلس هشتم است - نمی‌شویم و فقط چند سوال کوچک از نمایندگان می‌پرسیم هرچند که می‌دانیم نه جوابی خواهند داد و نه اصولاً گوش‌شان بدهکار حرف حق است؛‌ اما هیچ‌کدام از این‌ها باعث نمی‌شود صم و بکم، تنها نقش تماشاچی را داشته باشیم تا برخی آقایان و خانم‌های نماینده تصور کنند که ملت و رسانه‌هایشان نمی‌فهمند!

۱ - کدام یک از شما نماینده‌ها جرأت دارد و اساساً روی‌تان می‌شود که حوزه انتخابیه‌تان بروید و به مردم بگویید که چنین چیزی را تصویب کرده‌اید؟ مخصوصاً که در ماه‌های منتهی به انتخابات هم هستیم و حضرات بیش از پیش به خدمت مردم شرفیاب خواهید شد! همین که نمی‌توانید این مصوبه را برای مردم تعریف کنید، برای اثبات ضدمردمی بودنش کافی است.

مگر شما مثلاً وکیل مردم نیستید و نباید مطالبات آن‌ها را پیگیری کنید؟ در کل این ۷۵ میلیون ایرانی چندنفرشان این مطالبه را داشته‌اند که بروید و برای سیاستمداران حقوق مادام العمر تصویب کنید؟ مردم چقدر باید از دست شما اعصاب‌شان خرد شود؟

۲ - آیا جز این است که این مصوبه را برای فردای خودتان تصویب کرده‌اید؟ 

بله! درست است که در مصوبه آورده‌اید مدیران سیاسی دولتی از این موهبت برخوردار می‌شوند ولی مگر غیر از این است که اکثر شما نماینده‌ها بعد از دوران نمایندگی وارد مناصب مدیریتی دولتی می‌شوید؟ از معاون رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر و معاون وزیر و استاندار می‌شوید و ۲ سال که در این سمت‌ها بودید، تا دم مرگ از کیسه مردم حق و حقوق(!) آن ۲ سالی را بر می‌دارید که در همان ۲ سال هم دستمزدش را گرفته‌اید! بی‌دلیل نیست که فقط ۱۶ نفرتان به این موضوع رأی منفی داده‌اید.

مصوبه نان و آبداری است؛ مبارک‌تان باشد ولی بدانید چیزی هم به اسم حلال و حرام و قبر و قیامت وجود دارد و باید ریال به ریال این پول‌ها را به ده‌ها میلیون صاحب حق، بر سر پل صراط جواب پس بدهید.
البته شما می‌توانید؛‌ کاری که ندارد فوقش یک استفساریه هم برای آنجا در نظر می‌گیرید!

۳ - اگر روز انتخابات،‌ شرکت مردم در پای صندوق‌های رأی آن طوری که باید نباشد،‌ یکی از دلایلش خود شماها هستید که با این کارهای‌تان مردم را از جایی که قرار بود "خانه ملت"‌ باشد، ناامید می‌کنید. 

مردم منت گذاشته و به شما اعتماد کرده و رأی داده‌اند که بروید مجلس و مشکلات‌شان را حل کنید ولی وقتی می‌بینند که این قبیل مصوبات شرم‌آور و ضدمردمی از مجلس بیرون می‌آید دیگر چه امیدی می‌توانند داشته باشند؟ بنابراین هرچه زودتر خطای خود را جبران کنید و این مصوبه ننگین را از دامن مجلس بزدایید.

و در پایان از شورای نگهبان انتظار می‌رود این آپارتاید را مردود اعلام کند چه آن که به دلیل تبعیض‌آمیز بودن و ماهیت ناعادلانه‌اش هم با اسلام مخالف است و هم با قانون اساسی و هم خراشنده وجدان عمومی جامعه است. برای جمهوری اسلامی که مسوولانش راست می‌روند و چپ می‌آیند خود را نوکر و خدمتگزار مردم معرفی می‌کنند زشت است که مدیران سیاسی‌اش با ۲ سال صاحب منصبی مادام‌العمر به بیت‌المال وصل شوند. واقعاً این بود آرمان‌های ما؟

جعفر محمدی(عصر ایران)

+ نوشته شده در بیست و ششم آبان ۱۳۹۰ ساعت 18:50 توسط واحد سیاسی

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان

به مناسبت١٣ آبان

ما نمی خواهیم که به آمریکا ظلم کنیم و نمی خواهیم که زیر بار ظلم آمریکا برویم. آنها کارهایی که کردند ظلم به ما بوده است وما آنها را تحمل نخواهیم کرد.اما روابط دوستانه با همه ملت ها داریم و دولتها هم اگربه طور احترام با ما رفتار کنند ماهم احترام متقابل را رعایت می کنیم.                    « امام خمینی (ره) »

١٣ ١٣ آبان روزی به یاد ماندنی در تاریخ ایران خواهد بود، چرا که این روز سرفصلی جدید در تعیین راهبردهای نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی گشود که تا کنون پابرجاست. انقلاب دومی که تابوهای استکباری دنیا را در هم شکست.

در این میان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان، رسالت خویش را تنها در گرامیداشت تاریخی این روز ندیده؛ بلکه آن را فرصتی برای بیان چندباره ی ارزش های برخاسته از این واقعه می داند.

۱- شعارهای مطروحه در جریان انقلاب اسلامی پس از استقرار نظام ،تبدیل به مطالبه عمومی شده و ١٣آبان نخستین اقدام برای واقعیت یافتن استقلال طلبی و عزت مداری کشور گردید و در این بین تسخیر لانه جاسوسی، بارزترین نمود پیشگامی دانشجویان برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی بود که خود را تاثیرگذار یافته و با درکی درست از موقعیت خویش ،  با توجه به رهنمودهای امام مبنی بر شیطنت های آمریکا در جهان، توانستند تصویری واقعی از دانشجوی سیاسی را ترسیم کنند.

آن چه امروز اهمیت دارد؛ ترجمه ١٣ آبان به زبان اکنون و تداوم روحیه آرمانخواهی است و طرح این اصل کلی به عنوان " الگوی همیشگی رابطه میان دانشجو و دولت در جمهوری اسلامی "، که هرجا معامله و یا تعللی برسر هریک از آرمان های ملت دیده شود، دانشجویان به عنوان قشری آگاه و مسئول برای جلوگیری از انحراف وارد عمل شوند .

٢- در دهکده کوچک جهانی امروز که تاثیرگذاری و تاثیرپذیری کشورها غیرقابل اغماض است؛ شناخت روح اصیل انقلاب اسلامی، پرهیز از حرکت های به دور از عقلانیت سیاسی و برقراری روابط مسالمت آمیز توام با احترام متقابل بیش از هرچیز ضروری به نظر می رسد.

نفی سلطه، استکبارستیزی و عدم وابستگی به شرق وغرب باید همچنان به عنوان اصول حاکم بر سیاست خارجی، سرمشق قرارگیرند والبته باید دانست که پایبندی به این اصول به معنای ایجاد بستر روابط پرتنش و رفتن به سوی انزوا نیست؛ بلکه اتخاذ سیاست های معقول با تکیه بر عزت و منافع ملی در مراودات جهانی است.

٣-شرایط جدید جهانی بیش از هرچیز نشان از اراده ملت ها برای ترسیم سرنوشت خویش و مقاومت در برابر حاکمیت های یکه سالار و زورمدار است و از این جهت می توان گفت پیوندی عمیق میان این مطالبات و خواسته های برآمده از انقلاب اسلامی وجود دارد.این شرایط، بستری مناسب برای صدور انقلاب و اثرگذاری بین المللی توسط ایران را فراهم آورده ، اما  این  در حالی است که ضعف شدید دستگاه دیپلماسی، انفعال و عدم استفاده از ظرفیت های موجود، اظهارات غیر کارشناسانه و عملکردهای دوگانه در این حوزه، نه تنها موجب از بین رفتن فرصت گشته بلکه بر بسیاری از مناقشات سیاسی نیز دامن زده است و بدیهی است باید با اصلاح این روند به سوی وحدت رویه و انتخاب مشی متناسب با آرمان های انقلاب اسلامی ، عزت و اعتلای کشور را دنبال کرد.

در پایان نیز انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان ضمن بزرگداشت این روز، از تمامی مردم به ویژه جامعه دانشگاهی کشور دعوت می کند تا بار دیگر با شرکت در راهپیمایی این روز،ایستادگی خود بر موازین اصیل خویش را به همگان یادآور شوند.

                                                                                                                                                   و من ا... توفیق

+ نوشته شده در چهاردهم آبان ۱۳۹۰ ساعت 12:43 توسط کمیته فن آوری اطلاعات

 
 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه انجمن‌های اسلامی دانشجویی باید بتوانند در چارچوب قانون مانند سایر تشکّل‌ها حمایت شوند؛ گفت: سختگیری‌های تبعیض‌آمیز میان تشکل‌های دانشجویی در شان دانشگاه نیست.

به گزارش ایلنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، بالندگی و سرزندگی دانشگاه را منوط به وجود دانشجویان و اساتید فعال و پرسشگر خواند و با اشاره به پیشرو بودن دانشگاه آزاد در بسیاری از زمینه‌های علمی و فناوری تأکید کرد: در زمینه فضای بانشاط سیاسی و اجتماعی نیز دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند با راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی مورد تأکید رهبری معظم انقلاب، نمونه بودن خود را در این عرصه‌ نیز نشان دهد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سختگیری‌های بی‌مورد و تبعیض‌آمیز میان تشکّل‌های موجود در دانشگاه‌ها را مناسب شأن محیط علمی و فضای دانشگاه ندانست و با اشاره به لزوم حرکت دانشجویان و گروه‌های دانشجویی در چارچوب قانون و مصالح نظام تصریح کرد: انجمن‌های اسلامی دانشجویی باید بتوانند در چارچوب قانون مانند سایر تشکّل‌ها که حمایت می‌شوند و دارای امکانات هستند، مورد حمایت قرار گیرند و یا حداقل در راه فعالیت‌های معتدلانه آنان سنگ‌اندازی صورت نگیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید چند باره بر لزوم وحدت ملی و انسجام اجتماعی کشور تصریح کرد: اقوام، مذاهب و گروه‌های قومی و منطقه‌ای تلاش کنند با حفظ وحدت و همدلی در چارچوب مصالح نظام و انقلاب، تهدیدات و توطئه‌های قدرت‌های استکباری را خنثی کنند.

در ابتدای این دیدار برخی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به طرح دیدگاه‌های صنفی خود پیرامون موانع موجود بر سر راه فعالیت برخی تشکّل‌های دانشجویی پرداخته و نظر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در زمینه مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور جویا شدند.

+ نوشته شده در هشتم آبان ۱۳۹۰ ساعت 10:16 توسط واحد سیاسی

متن کامل نامه استعفای علی مطهری به شرح زیر است: 

جناب آقای دکتر علی لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی 

با اهداء سلام، همان‌طور که مستحضر هستید نامه سؤال از رئیس‌جمهور با امضای صد تن از نمایندگان محترم در تاریخ 5/4/90 - پس از یک انتظار طولانی برای فرا رسیدن وقت مناسب از نظر رعایت شرایط کشور- به رئیس وقت جلسه علنی مجلس جناب آقای مهندس باهنر تحویل داده شد و ایشان نیز در بالای آن اعلام وصول نمودند. اما روز بعد، در جلسه هیئت‌رئیسه، یکی از اعضا مأمور شد که امضاها را پس بگیرد و عضو دیگر نیز مأمور شد که طی مصاحبه‌ای مخالفت هیئت رئیسه مجلس با سؤال از رئیس‌جمهور را در رسانه‌ها اعلام کند. یعنی به جای آنکه هیئت‌رئیسه محترم پس از دریافت نامه سؤال، طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس بلافاصله آن را به جریان اندازد و سؤالات را به کمیسیون‌های مربوط ارسال کند، درصدد انهدام طرح سؤال برآمد. البته پس از نامه محرمانه اینجانب به جناب‌عالی- که رونوشت آن به سایر اعضای هیئت‌رئیسه تقدیم شد- و تهدید به استعفا در صورت ادامه این روند، این عملیات ویژه متوقف شد.
 
با اقدامات هیئت رئیسه 14 نفر از امضاکنندگان امضای خود را پس گرفتند و غالباً افرادی بودند که از ابتدا هم محکم نبودند. البته برخی از همان افراد اکنون می‌گویند ما آن زمان را مناسب نمی‌دانستیم و امروز را مناسب می‌دانیم و در واقع امضای خود را پس نگرفته‌ایم. 

به هرحال، پس از مذاکره با هیئت‌رئیسه بنا شد این سؤال در فرصت مناسب به جریان افتد اما مدتی گذشت و خبری نشد. کم‌کم بهانه‌هایی مطرح شد که مثلاً آقای احمدی‌نژاد اکنون زخم‌خورده است و ممکن است در صحن علنی پروژه‌ای مانند مناظرات انتخاباتی را پیاده کند و شاید رهبر انقلاب نیز به‌خاطر همین ملاحظات مخالف باشند. 

برای رفع این نگرانی‌ها تعدادی از امضاکنندگان پیشنهاد دادیم که هیئت‌رئیسه سؤالات را به کمیسیون‌ها ارجاع نماید تا طبق آیین‌نامه، نماینده رئیس‌جمهور درحضور نماینده سؤال‌کنندگان پاسخ گوید. اگر همچنان 72 نفر از امضاکنندگان قانع نشدند و قرار بر حضور رئیس‌جمهور محترم در صحن علنی شد، آنگاه می‌توان برای رفع آن نگرانی‌ها به درخواست چندتن از امضاکنندگان و تصویب مجلس، رئیس‌جمهور در جلسه غیرعلنی حضور یابد. 

این پیشنهاد را تقدیم جناب‌عالی کردم و شما تلقی به قبول نمودید و قول دادید که اقدام نمایید. تا این که از چند روز پیش زمزمه‌هایی از سوی برخی اعضای هیئت‌رئیسه در رسانه‌ها به گوش می‌رسد که تعداد امضاها از حد نصاب کمتر است و هرگاه به حد نصاب برسد مطرح می‌شود. در حالی که اساساً امضاکنندگان به فکر پس گرفتن امضا نبوده‌اند و اگر امضای جدیدی پس گرفته شده باز با طراحی هیئت‌رئیسه بوده است که به جای اجرای آیین‌نامه درصدد انهدام طرح سؤال برآمده است. همچنین گفتند بسیاری از امضاها در زمان خانه‌نشینی آقای رئیس‌جمهور جمع شده و بعد از آن، امضاکنندگان‌منصرف شده‌اند، در حالی که تنها دوازده امضا از صد امضا در آن روزها گرفته شد. 

اکنون عرض می‌کنم که ما حاضریم حتی یک سؤال از آن ده سؤال به کمیسیون مربوط ارجاع شود و اگر منجر به حضور رئیس‌جمهور در صحن علنی گردید و آن نگرانی‌ها وجود داشت باز حاضریم درخواست جلسه غیرعلنی بدهیم. آیا بیش از این می‌توان کوتاه آمد؟! 

در مقابل رئیس‌جمهوری که علناً می‌گوید فلان قانون را اجرا نمی‌کنم، آیا ما حق یک سؤال نداریم؟! آن هم سئوالی که رای‌گیری برای قانع‌شدن یا نشدن مجلس ندارد. آیا امضای صد نماینده ارزش توجه ندارد؟! 

تحقق سئوال از رئیس‌جمهور در هر شرایطی، نشانه استحکام نظام جمهوری اسلامی و وجود دموکراسی واقعی در این نظام است. 

اصلاح امور تنها با استقلال و اقتدار مجلس تحقق می‌یابد. مجلس قوی به نفع کل نظام است. این که برخی سخن از مخالفت رهبر انقلاب به میان می‌آورند، مخالفت ایشان برای من قطعی نیست و بعید است که ایشان برای امضای صد نماینده ارزشی قائل نباشند. فرضاً مخالف باشند، باید نظر ایشان با توجه به سهل‌گیری فوق‌الذکر ما معلوم شود و البته دخالت دادن رهبر انقلاب در این‌گونه مسائل را به صلاح کشور نمی‌دانم. در عین حال برای دفع بهانه این‌گونه افراد، اینجانب نامه‌ای را حدود یک ماه پیش برای معظم‌له ارسال داشتم و از ایشان تقاضا کردم که دست مجلس را در موضوع سئوال از رئیس‌جمهور باز بگذارند. تاکنون پاسخی نیامده و سکوت ایشان را دلیل رضایت و لااقل بی‌نظری می‌دانم. 

اصولاً اگر رهبر انقلاب در چنین موضوعاتی نظر مخالف داشته باشند در نطق عمومی خود اعلام می‌نمایند و همه از طریق صداوسیما و سایر رسانه‌ها باخبر می‌شویم. ایشان مسئله‌ای پنهان از مردم ندارند و اگر نظری در چنین اموری داشته باشند مانند امام خمینی(ره) مسئولیت انجام یا عدم انجام امر مورد نظر را به عهده می‌گیرند.
 
علاوه بر این که اساساً اجرای طرح سؤال از رئیس‌جمهور موجب تفاهم بیشتر دولت و مجلس خواهد شد و حتی بیشتر به نفع رئیس‌جمهور است که فرصتی می‌یابد تا سوء‌تفاهمات و کدورت‌ها را برطرف نماید. 

قبلاً گفته‌ام دو گروه با طرح سؤال از رئیس‌جمهور مخالفند، یکی دوستان نادان رئیس‌جمهور و دولت و دیگر دشمنان دانای آنها. 

به هرحال با توجه به این که هیئت‌رئیسه محترم برخلاف قانون آئین‌نامه داخلی مجلس همچنان درصدد منتفی کردن طرح سؤال است و مجلس قادر به استفاده از اختیارات قانونی خود در انجام کارهای اساسی نیست، بدین وسیله استعفای خود را از نمایندگی مردم تهران، شهرری، اسلام‌شهر و شمیرانات – که قادر به استیفای حقوق آنها نیستم – اعلام می‌نمایم.
 
مستدعی است اقدام قانونی انجام گردد.
با تقدیم احترام
20/7/90
علی مطهری 

متن سوال نمایندگان از رئیس‌جمهور نیز به این شرح است:


ادامه مطلب

+ نوشته شده در بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ ساعت 10:46 توسط واحد سیاسی

19 مهرماه سال 1360 حضرت امام خمینی(س)درپاسخ به نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دستوری را برای وضع قوانین ضرورى بر اساس احکام ثانویه صادر فرمودند.
در سالروز نامه امام به رییس  وقت مجلس شورای اسلامی با محمد تقی فاضل میبدی به گفت و گو نشسته ایم .محمد تقی فاضل میبدی از جمله روحانیون نواندیشی است که تلاش می‌کند چهره روشن‌تر و مدرن‌تری از اسلام ارائه دهد. وی که در حال حاضر عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم  است در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران ابتدا توضیح داد که احکام ثانویه چه نوع احکامی هستند و گفت که
احکام ثانویه، احکام موقت و محدودی هستند که روی موضوع خاصی قرار دارند،  و چون موضوع موقت است، حکم نیز موقت است. و چون در مرحله ی دوم قرار دارند به احکام ثانویه تعبیر می شود.میبدی در ادامه این گفت وگو در باره نامه حضرت امام به مجلس وقت آن زمان اشاره کرد و گفت : امام در پاسخ به نامه آیت الله رفسنجانی فرمودند که" آنچه برای حفظ نظام جمهورى اسلامى دخالت دارد که فعل یا ترک آن موجب اختلال نظام مى‏شود و آنچه ضرورت دارد که ترک آن یا فعل آن مستلزم فساد است و آنچه فعل یا ترک آن مستلزم حَرَج است پس از تشخیص موضوع به وسیله اکثریت وکلاى مجلس شوراى اسلامى، با تصریح به موقت بودن آن ما دام که موضوع محقق است، پس از رفع موضوع خود به خود لغو مى‏شود، مجازند در تصویب و اجراى آن ..."
وی
گفت :  احکام ثانویه با احکام اولیه تفاوتی ندارد. منتها احکام اولیه همیشگی است و احکام ثانویه مادامی که ضرورت وجود دارد مطرح می شود و هر دو حکم خدا هستند یعنی هم در احکام اولیه و هم احکام ثانویه رضایت خداوند وجود دارد. آنچه خدا می خواهد مصلحت مردم، عدالت اجتماعی و معشیت مردم و عدالت در جامعه است.
میبدی به مثالی هم اشاره کرد و افزود : به طور مثال در حکم اولیه گفته می شود که ازدواج دختر 9 ساله اشکالی ندارد اما امروزه اگر در جامعه ما این مسئله مفسده داشت یعنی تشخیص داده شد که این کار درست نیست اینجا حکم ثانویه جای حکم اولیه را می گیرد و اعلام می کند که این ازدواج شرعی نیست.
عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت : ممکن است گاهی به گونه ای شود که حکم ثانویه برای همیشه جای حکم اولیه را بگیرد. یعنی حکم اولیه را نقص کند .به طور مثال  حکم شطرنجی که امام (س) بیان کردند و فرمودند که اگر شطرنج زمانی حرام بود الان حلال است . پس حکم درباره شطرنج دیگر حکم ثانویه محسوب نمی شود چون موضوع عوض شده است.


وی معتقد است امام برای این که جامعه گرفتار یک سری ذهنیت ها سنتی نشود و فکر روز در جامعه حاکم شود به نظر می سد چنین تصمیمی را گرفتند.
وی در پاسخ به این سوال که دستور امام چه تاثیری بر روند قانونگذاری مجلس گذاشت گفت : مجلس حس کرد که اختیارات بیشتری دارد و تمام مصوبات را شورای نگهبان  رد نمی کند. هر چه نهاد قانونگذاری مملکت عرفی و عقلایی باشد طبیعتا به سود جامعه تمام خواهد شد.
وی افزود : بسیاری از احکام شرعی گذشته که مربوط به حوزه سیاسی و اجتماعی است امروزه قابل اجرا نیست. اگر بخواهیم احکام قدیمی را در جامعه حاکم کنیم باید در غارها زندگی کنیم زیرا نمی توان با تمدن امروز ارتباط برقرار کرد.
میبدی گفت :  متاسفانه برخی آقایون فکر می کنند که دنیای 500 سال پیش است و حتی اگر برده داری رایج شود ممکن است عنوان کنند که برده داری حلال است. ولی ذهن مرحوم امام (س) ذهن رو به جلویی بود که دنیای امروز را بهتر می شناخت .
وی معتقد است امام نگران بودند که مصلحت جامعه از بین نرود و تاکید کردند که عرفی تر و عقلایی تر در مسئله قانونگذاری عمل شود.
وی همچینن از مرز بین عرف و شرع در احکام ثانویه هم سخن گفت : معتقدم شرع و عرف یکی است و مرز ندارد. شرع در مسائل اجتماعی از عرف استفاده می کند یعنی  اینگونه نیست که ما یک شرع داشته باشیم و یک عرف .
وی افزود: پیغمبر وقتی به رسالت مبعوث شدند بسیاری از احکام عرفی آن روزگار را در اسلام بیان و امضاء کردند. این احکام به درد مردم آن روزگار می خورد و منافاتی هم با توحید و اخلاق اسلامی نداشت. یکی از منابع شرع ، عرف است. اینگونه نیست که شرع حکمی را در خلا وضع کند. شرع متناسب با عرف قانون وضع می کند زیرا اگر عرف جامعه آن قانون را نپذیرد و قابل اجرا نباشد آن قانون لغو می شود.
عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم افزود:  لهذا نمی توان گفت تمام احکامی که در عرف 1400 سال پیش تصویب شده امروز هم باید همان احکام اجراء شود. عرف امروز با عرف گذشته در اجتماع و مسائل سیاسی متفاوت است . به طور مثال عرف امروز نمی پسندد که مجرمی  را در ملا عام  شلاق زد ولی در گذشته عرف این را می پسندید. بنابر این کسانی که شرع را در برابر عرف قرار می دهند کار غلطی است.
وی درپایان به موضوع احکام ثانویه در مسائل اجتماعی هم اشاره کرد و گفت : اگر مصلحت جامعه به نظر عقلای جامعه اقتضاء کرد که حکمی که در اسلام به عنوان حکم اولیه شناخته می شود باید کنار رود و حکم ثانویه اجرا شود این موضوع قابل اجراست. و حد  مرز آن مصلحت جامعه است . فقهای ما به ویژه فقهای شورای نگهبان باید حس کنند که عرف امروز و جامعه امروز غیر از تعریف و جامعه 1400 سال پیش است.
وی افزود: مصلحت عرف امروز اقتضاء می کند که احکامی تصویب شود که متناسب با شان جامعه باشد به خصوص در حوزه حقوق زنان . در غیر این صورت یک بدبینی نسبت به اسلام و جمهوری اسلامی ایجاد می شود . بنابراین این استعداد در اسلام است و امام راحل نیز این راه را باز کردند که اگر تشخیص داده شد مصلحت جامعه اسلامی از بین می رود حکمی را اجرا کنیم که متناسب با مصلحت آن جامعه در زمان خویش باشد.

پایگاه جماران

+ نوشته شده در بیستم مهر ۱۳۹۰ ساعت 16:59 توسط واحد سیاسی

«بسمه تعالی»

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

امیدوارم بشر به رشدی برسد که مسلسل را به قلم تبدیل کند.         "امام خمینی(ره)

در باب فضیلت علم و دانشگاه سخن بسیار رفته  اما به قطعیت میتوان گفت،دانشگاه نقطه ی اتصال فرد با جامعه ی خویش و مکانی برای درک مسئولیت های آینده ی اوست.از این جهت حضور مجدد در صحن پاک دانشگاه را باید به فال نیک گرفت و فارغ از مشکلاتی که پشت سر نهاده و دغدغه هایی که پیش روست، به امید تکمیل و تعلیم شروع کرد.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان با تبریک بازگشایی دانشگاه ها به همه ی جویندگان دانش علل الخصوص دانشجویان جدیدالورود برای یکایک آنان موفقیت و سعادت را از خداوند منان مسئلت مینماید.

ابتدای سال فرصت مغتنمی برای بیان برخی دیدگاه ها پیرامون مسائل مختلف است :

سخنی با دانشجویان: امروزه با توجه به شرایط خاصی که به لحاظ علمی، اجتماعی و سیاسی در آن بسر می بریم،عادت کردن به تفکر بزرگترین نیازجامعه است و قطعا دانشجویان به عنوان یکی از ارکان اصلی اشاعه تفکر در جامعه محسوب میگردند.

دانشجویان باید به این مسئله بیاندیشند که جامعه منتظر تخصص های علمی آنان در رشته های گوناگون است.پس رسالت اصلی کسب هرچه بیشتر دانش و توانایی لازم در امور خواهد بود. در کنار جهاد علمی دانشجویان و اساتید، توجه به این نکته ضروری است که نقش دانشجویان در محیط پیرامون خود بسیار فراتر از عرصه های علمی بوده و نمیتوان از مشکلات موجود در سایر عرصه ها و وظیفه ای که در قبال اصلاح امور دارند نیز، چشم پوشید. بیشک نقد در موضوعات مختلف از مهمترین کارکردهای جنبش های دانشجویی است و این درحالی است که در سالهای اخیر به وضوح شاهد کمرنگ شدن این نقش در کشور بوده ایم و باید بدانیم مادامی که نقش مهم نظارتی دانشجویان به فراموشی سپرده شود، ریشه ی بسیاری از مشکلات اجتماعی،سیاسی،فرهنگی ،اقتصادی و علمی به قوت خود باقی خواهد بود.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان به عنوان بخشی از جامعه ی دانشجویی ،ترویج نگاه منتقدانه در دانشگاه را تکلیفی بر دوش خود دیده و بر لزوم انجام این مسئولیت خطیر توسط تمامی دانشجویان آگاه تاکید می نماید.

سخنی با مسئولین: تصمیمات جدید ابتدای سال تحصیلی مانند حذف ناگهانی برخی رشته ها،اعمال انواع سهمیه بندی ها، عدم استفاده از نظرات کارشناسی و دخالت سلایق فردی حاکی از آن است که همچنان کشور فاقد سیاست گذاری های کلان آموزشی است.

مشکلات صنفی و آموزشی از مهمترین مسائلی بوده است که همه ی دانشجویان کم و بیش با آنها برخورد کرده و موجب بروز نارضایتی های فراوان در میان آنان گشته است.بنابراین مسئولین امر باید ضمن رسیدگی به معضلات موجود بستری برای پاسخگویی به مطالبات به حق دانشجویی و تعامل هرچه بیشتر با آنان فراهم کنند.آنچه در فرایند حل این مشکلات غیر قابل اغماض است اصلاح شیوه های مدیریتی حاکم است.سلیقه گرایی و بی ثباتی در مدیریت و عدم استقلال برخی مسولین در تصمیم گیری ها و جابه جایی های دور از انتظار در سطوح مدیریتی آسیبی است که در بسیاری از نهاد ها بالاخص دانشگاه آشکارا دیده می شود و این ضعف خاصه در مسائل فرهنگی و سیاسی با توجه به شرایط ویژه ی امسال که علاوه بر اضافه شدن تعداد دانشجویان،رویدادی همچون انتخابات مجلس نیز پیش روست،بایستی با تغییرات اساسی ترمیم شده و از ادامه ی این روند جلوگیری گردد. از طرفی کارنامه ارائه شده از سوی مسولین نیز فاقد واقع گرایی در ارزیابی های کیفی بوده و گویی تنها ملاک ارزشیابی در فضای فعلی از نگاه ایشان ،بیان آمار و ارقام هایی است که با واقعیت های موجود سنخیت چندانی ندارد. در این میان بهره گیری از ظرفیت های دانشجویی و میدان دادن به خود ایشان برای در دست گرفتن فعالیت های دانشگاه واجب و ضروری است.

سخنی با فعالین دانشجویی:همه ی ما با این جمله آشناییم که «دانشگاه مبدا همه ی تحولات است» اما با نگاهی دقیق تر به وضعیت موجود درمیابیم که  بسیاری از دانشگاه های ما روبه سوی تغییر و تحول نداشته و دست کم تغییرات مثبت ، چندان که میبایست اتفاق نمی افتد.

تردیدی نیست که بخشی از سکون دانشگاه متاثر از نگاه صاحبان امر بدان است اما در این بین قصور فعالین عرصه ی دانشگاه و تشکل های دانشجویی نیز قابل انکار نیست.عدم پویایی لازم و حرکت های توام با اعتدال و عقلانیت عواملی است که موجب کاهش  تاثیرگذاری  بر بدنه ی دانشگاه گردیده است.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان ضمن اهتمام بر استفاده از فرصت های پیش رو در از بین بردن بی تفاوتی ها در دانشگاه بر لزوم فعالیت همه ی دانشجویان تاکید نموده و بار دیگر با تمام توان میکوشد تا با مشی عقلانی خود، در ازبین بردن موانع این مسیر پیشگام باشد.

باشد که دوباره شاهد رشد و بالندگی نهاد مستحکم و مستقل دانشگاه و تعالی جایگاه دانشجو در کشور باشیم.

 

والسلام علی من التبع الهدی

+ نوشته شده در چهارم مهر ۱۳۹۰ ساعت 11:12 توسط واحد سیاسی


علیرغم تمام مخالفت‌ها، طرح نظارت بر نمایندگان تصویب شد. نمی‌دانم جزئیات آن نسبت به سال گذشته که برای نخستین بار زمزمه‌های پیشنهادش به رسانه‌ها درز کرد، چه تغییری کرده است، در آن زمان سیدفاضل موسوی عضو کمیسیون اصل 90 متعجب از انتشار این خبر گفته بود بنا نبود به این زودی‌ها کسی در جریان قرار بگیرد. اما حالا طرح به صحن علنی هم رسیده است و در شرایطی ماده به ماده تصویبش پیش می‌رود که افکار عمومی مع‌الاسف چندان حساسیتی هم به آن نشان نمی‌دهند: همه چیز زیر سایه‌ی اختلاس بزرگ و جریان انحرافی و احتمالاً سخنرانی رئیس‌‌الوزرا در ملل متحد و هزار و یک مسئله‌ی ریز و درشت دیگر قرار دارد و توجه کسی به برهم‌ خوردن نظم اساسی کشور و تغییر در نظام حقوق اساسی کشور جلب نمی‌شود. 

این یک تغییر در قانون اساسی است!
چه چیزی در این طرح وجود دارد که حتی با بی‌خبری از جزئیاتش نیز می‌توان نسبت به تصویبش ابراز نگرانی کرد؟ تغییرات ناشی از قانون شدن این طرح یک شبه حاصل نمی‌شود، بلکه به مرور زمان با تغییر سنت‌ها و رویه‌های سیاسی نظم جدیدی را حاکم می‌کند که توازن و تعادل کنونی میان قوا را از بین می‌برد. منظورم این نیست که قانون اساسی متن مقدسی است که باید از کوچک‌ترین تغییری در آن پرهیز کرد. اتفاقا قانون اساسی از قوانین به شدت پویای هر کشور است. در نظام‌های حقوقی شناخته‌شده و معتبر دنیا نیز تغییر مستمر و مداوم قانون اساسی امر مرسومی است: در ایالات متحده بیش از 25 اصلاحیه ظرف 200 سال گذشته اعمال شده است. به طور میانگین هر هشت سال، یک تغییر. منظور این است که تغییر در نظام حقوق اساسی هر کشوری اولاً باید با علم و عنایت-که در ادامه منظور خود را از این علم و عنایت داشتن روشن خواهم کرد- به کلیت نظام حقوق اساسی انجام شود و در ثانی اگر بناست تغییر در موازین و هنجارهای ناشی از قانون اساسی باشد، این تغییر باید با رعایت تشریفات مربوط قانون اساسی صورت بگیرد. اهمیت این تشریفات در پایبندی به میثاق عالی نظام سیاسی با مردم از طرفی و به مداقه و نقد افکار عمومی گذاشتن تغییر پیشنهادی است. 

هر نماینده‌ای، شانی مستقل و عالی دارد
قانون اساسی تکلیف قوای عالی نظام را روشن کرده و از سوی دیگر بسیاری از جزئیات را به قانون واگذاشته است. تکلیف نظام شوراهای محلی، تکلیف وزارت‌خانه‌های قوه مجریه، تکلیف جرم و مجازات که ماده اصلی دادگاه‌های کیفری است و... اما چه میزان از مسائل راجع به قوه مقننه را به خود مجلس واگذار کرده است؟ هیچ چیزی بیش از مسائل آیین‌نامه‌ای که به اداره مجلس مربوط می‌شوند به قانون عادی واگذار نشده است. حتی برخی از جزئیات نظیر نصاب آرای بعضی از تصمیمات نیز در قانون اساسی مندرج است. این یک ضرورت منطقی است. مسلماً مجلس در مقام قانون‌گذار می‌تواند با قانون تکلیف دیگر اجزای نظام سیاسی را روشن کند، اما آیا نسبت به خودش نیز چنین اختیاری دارد؟ آیا مجلس می‌تواند همان گونه که با استفاده از سکوت قانون اساسی حق و تکلیف جدید در قبال سایر نهادهای سیاسی ایجاد می‌کند، برای خودش نیز حق و تکلیف وضع کرده، اختیارات خود را محدود کرده یا گسترش دهد؟ 

مجلس نسبت به سایر نهادها فرادستی قانونی دارد. پس سایر قوا نمی‌توانند برای مجلس تعیین تکلیف کند، تنها قوه موسس چنین توانی دارد. از طرف دیگر هم مجلس شورای اسلامی و هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارای شان و اعتبار مستقل برای خود هستند. اگرچه وظایفی نظیر وضع قانون، تحقیق و تفحص از دستگاه‌ها و تصویب بودجه به کلیت مجلس شورای اسلامی سپرده شده است، اما وظایفی وجود دارد که هر نماینده منفردا، یا صرفاً با داشتن شمار معدودی هم‌نظر (و نه لزوماً اکثریت مجلس) قادر به انجام آن‌هاست. هر نماینده‌‌ای منفرداً حق اظهار نظر در کلیه مسائل داخلی و خارجی را داراست. هر نماینده‌ای به تنهایی می‌تواند از وزیر سوال کند. تنها 10 نماینده می‌توانند وزیری را به استیضاح بکشانند و چیزی حدود 70 نماینده، یعنی تنها یک چهارم کل نمایندگان کافی اند، تا رئیس جمهور را برای پاسخ‌گویی به سوال خود به مجلس بکشانند. قانون اساسی زمام تصمیم‌گیری درباره مجلس را به خود مجلس نسپرده است. زیرا این‌جا صرفاً بحث مجلس (که در اکثریت نمود می‌یابد) نیست، بحث تک تک نمایندگان است. مرجعی عالی‌تر از مجلس باید نسبت به حق‌ها و تکالیف اساسی مجلس اظهار نظر نماید و آن قانون اساسی است. 

قانون اساسی نگران حفظ استقلال تک تک نمایندگان مجلس است. حتی اگر یک نماینده در یک سو بایستد و 289 نماینده در آن سوی دیگر، هیچ چیز مانع از ایفای وظایف آن نماینده نمی‌شود، حتی عبارات پرطمطراقی مثل خواست ملت و اراده مردم. این 289 نماینده نمی‌توانند به جای آن یک نفر تصمیم بگیرند و آن یک نفر خود به تنهایی درباره این که چه باید بکند یا نکند «در حدود مقرر در قانون اساسی» تصمیم می‌گیرد. حتی اگر یک نماینده در رطب و یابس تمامی مسائل با همه 289 نفر دیگر اختلاف داشته باشد، بر اساس قانون اساسی او هم‌چنان وکیل تمام ملت به شمار می‌رود. 

سکوت قانون اساسی هم بخشی از نظام حقوق اساسی است
مسئله اصلی این‌جاست: قانون اساسی در بسیاری از حقوق و تکالیف نمایندگان مجلس اظهار نظر کرده است، آیا این بدان معناست که اگر در مسئله‌ای نظیر نظارت بر رفتار نمایندگان سکوت کرده باشد، به نهاد قانون‌گذار که خود مجلس باشد، اجازه وضع قانون داده باشد؟ با شیوه تفسیری نص‌مدار کنونی، احتمال ارائه چنین تفسیری از قانون اساسی بعید نیست، اما باید توجه کرد که حقوق اساسی شیوه تفسیر منحصر به فرد خود را دارد. حتی اگر می‌خواهیم مبانی استنباط از قوانین مدنی و کیفری را در تفسیر قانون اساسی هم به کار بگیریم، نمی‌توانیم قواعد بنیادین حقوق اساسی را نادیده بگیریم. 

چگونه می‌توان نسبت به سکوت قانون اساسی در قبال مجلس شورای اسلامی بی‌اعتنا بود، در شرایطی که قانون اساسی حتی از بیان نصاب لازم برای تصویب آیین‌نامه داخلی مجلس هم نگذشته است؟ مسلماً نویسندگان قانون اساسی به این مهم نظر داشته اند که مقررات‌زدایی شرط اساسی فعالیت آزادانه نمایندگان مجلس است. نماینده مجلس مسئولیت‌های خطیری بر عهده دارد و در مقابل این مسئولیت هیچ چیزی جز آزادی بیان (که جز مهمی از رفتار اوست) ندارد. او نه ارتشی دارد، نه خزانه‌ای و نه مستظهر به ضابطان قضایی است، چیزی که هر دوی قوه مجریه و قضائیه از آن بهره‌مند اند. او تنها آزادی رفتار دارد و نویسندگان به این مهم نظر داشته اند که هر قانونی که برای انتظام‌بخشی به این رفتار وضع شود، هر چه قدر هم عادلانه نوشته شود ممکن است در مقام عمل به ابزاری برای تاثیرگذاری و نفوذ سایر نهادها از شورای نگهبان گرفته تا قوه مجریه بر نمایندگان مجلس شود و یا در حالتی بسیار بدتر به دیکتاتوری اکثریت نمایندگان مجلس به ضرر اقلیت منتهی شود. قانون واقعی در مقام اجرا نوشته می‌شود. 

قانون اساسی یک کل واحد است
نمی‌توان ادعا کرد که متن کنونی قانون اساسی جمهوری اسلامی به کلی از تنش مبراست، اما باید عنایت داشت که هر کسی که قانون اساسی می‌نویسد آن را به مثابه یک کل واحد می‌نویسد. این بدان معناست که اجرای قانون اساسی در درجه اول وابسته به نحوه طراحی نظام تفکیک قواست که آن هم بخشی از قانون اساسی به شمار می‌رود، نه هیچ ضمانت اجرای بیرونی دیگری. از طرف دیگر هر گونه تغییری در قانون اساسی باید با عنایت به اثرگذاری آن بر سایر بخش‌های قانون اساسی صورت بگیرد. مرکز پژوهش‌های مجلس که جزئی‌ترین طرح‌های نمایندگان را مستظهر به نظرات کارشناسان خود می‌کند، آیا هیچ گاه به بررسی نظام تعادل قوا در صورت قانونی شدن این طرح پرداخته است؟ این بحث فارغ از آن صورت می‌گیرد که آیا اصولاً مجلس مجاز به چنین تغییری هست یا نه. با تغییری که به وجود خواهد آمد کارکردهای نظام سیاسی ما دچار دگردیسی خواهد شد، آیا پیشنهاددهندگان این طرح به این مهم نظر داشته اند؟ 

تغییر قانون اساسی تشریفات خاص خود را دارد
تغییر کنونی به نوعی دخالت در نظام طراحی شده توسط قانون اساسی است. در حالی که بازنگری در قانون اساسی تشریفات خاص خود را دارد، نمایندگان مجلس حق ندارند در آن دخل و تصرف کنند. آقای قربانی، نماینده محترم مجلس گفته است مردم می‌پرسند چرا نمایندگان خود برای خود موازین و ضوابطی را تعیین نمی‌کنند؟ باید گفت نمایندگی مجلس، ملک طلق نمایندگان نیست که هر طور خواستند درباره‌ی آن تصمیم بگیرند. این یک مسئولیت سیاسی است و حدود مسئولیت وحقوق و تکالیف ناشی از آن را همان مرجعی وضع می‌کند که این مسئولیت را تاسیس کرده است و آن جز قوه موسس که نویسنده یا اصلاح‌کننده‌ی قانون اساسی است نمی‌باشد. 

همه امیدها برای حفظ و بقای نظام اساسی کنونی و جلوگیری از تغییر غیر قانونی قانون اساسی توسط مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان بسته شده است. امیدوارم اعضای این شورا با تفسیر قانون اساسی بر اساس روح حاکم بر آن، این مصوبه مجلس را به دلیل مغایرت صریح و شدید با قانون اساسی مردود اعلام کنند. مسلماً با این اقدام گام بلندی در جهت پاسداری از قانون اساسی برداشته خواهد شد..

 محمد منصوری بروجنی

+ نوشته شده در سوم مهر ۱۳۹۰ ساعت 17:26 توسط واحد سیاسی

دیروز هفتمین حضور دکتر احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران در سازمان ملل بود. در شش بار گذشته هر بار سخنرانی وی در مجمع عمومی با حواشی بسیاری همراه بود که البته این حواشی در راستای مطالب بیان شده توسط وی ایجاد می شد.

اینبار اما بر خلاف انتظارات صحبت های مطرح شده از سوی رئیس جمهور حاوی نکته تازه ای نبود. و باردیگر با همان محوریت لزوم تغییر در مدیریت جهانی و انتقادات نسبت به غرب ادامه یافت و تنها بحث تازه آن انتقاد نسبت به نحوه کشته شدن بن لادن رهبر القاعده بود که بدون محاکمه انجام شد.! البته واکنش نمایندگان برخی کشور ها نیز همچون حرف های رئیس جمهور تکراری بود و بار دیگر تعداد زیادی سالن را ترک کردند.

این سخنان درحالی هیچ نکته جدیدی حتی برای حاشیه پردازان نداشت که امسال دنیا و خاصه منطقه شاهد تحولات بسیاری در خود بود. نپرداختن به اتفاقات منطقه آن هم از سوی ایران در مجمع عمومی آن قدر سوال برانگیز هست که نتوان از آن چشم پوشید.

در حالی که طی این مدت بسیار شاهد بوده ایم که موضوع بیداری اسلامی از سوی عده ی زیادی در کشور بیان شده است.

باید دید دلیل سکوت آقای احمدی نژاد تا چه حد به اختلافات درون کشور بر می گردد؟

صرف نظر از تمامی نظرات منتقدان به نحوه حضور ایران در مجامع بین المللی بسیاری از سوالات مطرح شده معقول به نظر می رسید اما از این نکته نباید غافل شد که عملکرد دولت در این سالها متفاوت با مواضع بیان شده توسط وی بوده است. و همین مساله موجب بی اثر شدن حرف هاست.

به هر حال باید دید این نطق نه چندان آتشین احمدی نژاد خواهد توانست تا حدی قدرت چانه زنی دیپلمات های ایرانی را که مدتهاست از بین رفته است بار دیگر احیا کند یا همچنان بازتاب این سخنان افزایش تحریم ها علیه ایران خواهد بود؟

+ نوشته شده در یکم مهر ۱۳۹۰ ساعت 17:25 توسط واحد سیاسی

دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان با حجت الاسلام والمسلمین دکتر رمضانی نماینده محترم مردم گیلان در مجلس خبرگان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان به عنوان با سابقه ترین تشکل دانشجویی استان در راستای بهرمندی از رهنمودهای علمای دین و اسلام شناسان معتقد ومتعهد به انقلاب اسلامی و ولایت فقیه دیداری را در تاریخ 20/6/90 با حجت الاسلام والمسلمین دکتر رمضانی برگزار کرد .

در ابتدای این جلسه آقای سلیمانی به عنوان دبیر انجمن اسلامی دانشجویان ضمن معرفی اعضای حاضر با بیان فعالیتهای  این تشکل در دوره ی گذشته  به تشریح فضای فعلی جامعه دانشجویی پرداخته و با آسیب شناسی از این فضا چشم انداز و برنامه های تشکل در سال آتی را بیان نمود.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین رمضانی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار فرمودند : جوانی بهترین فرصت برای رسیدن به حقیقت انسان است و عرصه فعالیت دانشجویی عرصه آزمایش امتحان وتجربه .

ایشان با بیان " لزوم درک صحیح از ارتباط بین دین وفرهنگ " اظهار داشتند:  گروهی  معتقداند که دین باید در خدمت فرهنگ باشد و برخی نیز دین را از عوامل فرهنگ ساز می دانند که هردوی اینها درست نیست ، نگاه درست این است که رابطه دین وفرهنگ را رابطه ای طولی بدانیم تا دین تمام زیبایی های خویش را در ابعاد مختلف نمایش دهد .

این عضو مجلس خبرگان با اشاره به ضرورت تبیین مفاهیم مختلف سیاست دینی از جمله" اصل مترقی ولایت فقیه " خاطر نشان کردند :از ابتدا نیز گروهی بودند که نا کار آمدی افراد را به دین نسبت داده و می گفتند دین برنامه ای برای حکومت ندارد گروه دیگری نیز معتقد بودند که حتی اگر دین برنامه ای برای حکومت داشته باشد در عصر پست مدرنیسم دیگر کارایی نخواهد داشت ،  در حالیکه امام معتقد بودند دین هم برای حکومت  برنامه دارد و هم در این عصر کارآمد است . در ادامه نیز ایشان با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع مجلس خبرگان افزودند : آنچه رهبری بنابر اهمیت در مجلس خبرگان مطرح کردند بحث بدست آوردن نظام نامه فقه حکومتی بود . ما معتقدیم که  دین اسلام دین استاندارد است و سیستمی است که بشریت را به هدف اعلا دعوت می کند پس در حوزه های مختلف اخلاق ، سیاست و ... نظام نامه دارد .بنابراین جا دارد که همایش های جدی در حوزه ها و دانشگاه ها در این رابطه برگزار شود . امروزه اسلام سکولا ر در زیر مجموعه اسلام لیبرال دارد مطرح می شود و این درحالیست که ما مدافع اسلام تمدن گرا و اعتدالی هستیم.

ایشان همچنین  با اشاره به عرفانهای لیبرال نوظهور و لزوم پرداختن به عرفان اسلامی تاکید داشتند : اگر بحث عرفان اسلامی از منابع ما همچون صحیفه سجادیه ، دعای عرفه و سایر ادعیه ومناجاتها بررسی و باز شود دکان همه ی این عرفانهای نوظهور بسته خواهد شد.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین دکتر رمضانی ضمن آرزوی موفقیت برای جمع حاضر  با اشاره به به این آیه شریفه (( اصبروا و صابروا و رابطوا )) فرمودند :  باید خودتان را به زحمت بیاندازید و صبر را تجربه کنید .

+ نوشته شده در بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 19:46 توسط واحد سیاسی

اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان با آیت الله امینیان نماینده مجلس خبرگان رهبری دیدار کردند.

در این دیدار آیت الله امینیان با ابراز خرسندی از اینکه در دنیای ناآرام امروز که هجوم دشمنان به دین بسیار است هنوز در میان جوانان شور و علاقه ی مذهبی وجود دارد تاکید کردند که در طی این مسیر نباید مایوس شد و حتی با وجود کمیت پایین بایدبا توکل بر خدا به تلاش ادامه داد زیرا در تاریخ اسلام پیروزی مومنان  و غلبه اقلیت بر اکثریت بسیار بوده است.

ضمنا در این دیدار گزارشی از وضعیت دانشگاه و برنامه های انجمن اسلامی نیز به اطلاع ایشان رسید.

+ نوشته شده در سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 15:58 توسط واحد سیاسی

                                               بسمه تعالی

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان در روز قدس

  چرا در راه خدا ودر راه مردان و زنان و کودکانی که به دست ستمگران تضعیف شده اند پیکار نمیکنید.(نساء-75)

ستم و بیدادی که سالهاست در قبله گاه اول مسلمین برپا شده نه ستم بر یک ملت و یک کشور که میدان صحنه گردانی صهیونیسم بین الملل است . اسرائیل مظهر تجاوز به حقوق انسان ها و فلسطین نماد حقوق پایمال شده انسانهاست.

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان ، هرسال یاد آور اقدام حکیمانه ی بنیان گذار فقید انقلاب اسلامی در برپایی روزی به نام قدس و به نام اسلام است.روزی که فرصتیست برای همه ی انسان هایی که از اشغالگری و تجاوز بیزارند و درراه عدالت و انسانیت گام برمیدارند تا عزم و اراده ی راستین خویش را در حمایت از مظلومان و مستضعفان عالم به رخ کشند.

بی شک این حمایت جز در سایه ی اعلام انزجار و برائت از تمام مستکبرین و سلطه جویان جهان ( در راس آنها آمریکا و اسرائیل ) و جز در پناه وحدت و یکپارچگی آحاد مسلمین دنیا در محکومیت و برخورد با ظلم و ستم میسر نمیشود.
شرایط پیچیده ی این روزهای منطقه حکایت از آن دارد که همچنان قدرت طلبی و حرص حکومت مقدم بر هر اصل و ارزش دیگری است و کرامت انسان هاست که زیر پای زورمداران له میشود.

بدیهی است ریشه کن کردن جرثومه های فساد مستلزم دفاعی مدبرانه و اتخاذ سیاست هایی پیشرو و حضوری بس موثر در عرصه معادلات بین المللی است. کشور ها باید بدانند که انفعال هر مقام مسئولی به ویژه دولت های اسلامی عاقبتی جز آتش خشم و نفرت ملت های مسلمان و سرنوشت محتومی غیراز نابودی و رسوایی ایشان را در بر نخواهد داشت .

در این میان فریضه اسلامی هر کسی حکم میکند تا با محکومیت جنایت های رخ داده در فلسطین ،  نسبت بدان ها بی تفاوت نباشد و مادامی که صدای مظلومی در گوشه ای از جامعه بشری به گوش می رسد از پای ننشیند زیرا به یاد داریم که رسول خدا(ص) فرمودند : هر کس صدای مظلومی را بشنود که یاری می طلبد و یاریش نکند ،  مسلمان نیست.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان ضمن اعلام همبستگی خود با تمام مظلومان عالم به ویژه ملت هم کیش فلسطین از همه مردم ظلم ستیز ایران اسلامی خصوصا جامعه دانشگاهی دعوت می کند تا با حضور در راهپیمایی روز قدس بار دیگر سکوت منفعت آلود قدرت ها را در هم شکسته و صدای حق خواهی خود را به گوش خفتگان جهان برسانند.

در پایان نیز یادآوری این نکته را ضروری میدانیم که شرکت در راهپیمایی این روز صرفا به انگیزه ی اعلام حمایت و دفاع از ستمدیدگان دنیا بالاخص مردم مسلمان فلسطین است و هرگونه سهم خواهی و سودجویی سیاسی از این روز خیانتی است که به فلسفه ی روز قدس روا شده و نابخشودنی خواهد بود. به امید روز تحقق وعده ی صدق الهی و پیروزی حق علیه باطل.
                                                                                                                                          

 و السلام علی من التبع الهدی

                                                                                                                          

 

+ نوشته شده در سوم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 3:38 توسط واحد سیاسی

مقام معظم رهبری

«روز قدس یك روز بین المللی اسلامی و روز بزرگ و مهمی است كه ملت ایران و دیگر ملتهای مسلمان، حرف حقی را كه استكبار حداقل شصت سال برای خاموش كردن آن سرمایه گذاری كرده بود، فریاد می كنند».

مسئولان باید با مجامع دانشگاهی و اساتید محترم جلسات پرسش و پاسخ بگذارند و ضمن پذیرفتن انتقادهای دلسوزانه، از دیدگاههای صاحبنظران و نخبگان علمی نیز استفاده كنند.
مسئولان باید انتقادهای عالمانه و سازنده و تند و تیز نخبگان را بپذیرند و آنرا مخالفت با نظام تعبیر نكنند. حتی بسیاری از انتقادهای گزنده نیز از روی دلسوزی است و مسئولان باید قدردان نخبگان و صاحبنظرانی باشند كه چنین انتقادهای دلسوزانه ای را مطرح می كنند.

 http://www.fararu.com/vdcdzs0j.yt0596a22y.html

آیت الله هاشمی رفسنجانی

مردم ایران ثابت کرده‌اند که فارغ از همه نگرش‌ها و سلیقه‌های سیاسی، در دفاع از اصول انقلاب اسلامی هم‌صدا می‌شوند و نمی‌گذارند فرصت‌طلبان معاند اسلام، با طرح مباحث انحرافی در صفوف به هم پیوسته آنان رخنه نمایند.
http://www.hashemirafsanjani.ir/?type=dynamic&lang=1&id=4704

کمال خرازی

روز جهانی قدس، انتخابی هوشمندانه است که آرمان های دینی، انسانی، سیاسی و تاریخی امت اسلامی را در روزی مبارک، با معنویت و خلوص انسان های مومن پیوند داده و هویت واحد آنها را احیا نموده است.

http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_18578.aspx

علی اکبر محتشمی پور

روز قدس نسبت به زمان امام(ره) رنگ باخته بود، اما روز قدس امسال به نظرم در کشورهای مختلف منطقه و سرزمین های اشغالی، رنگ خون می گیرد و وقتی رنگین شود طبیعتا نهال هایی از زمین می روید که موجب می شود که نه تنها اسرائیل متزلزل شود که ریشه های اسرائییل در کاخ های دیکتاتورهای منطقه و جهان قطع شود

http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_18625.aspx

آیت الله موسوی خوئینی ها

سرانجام بخواهیم یا نخواهیم، آمریکا رضایت بدهد یا ندهد، دولت اسرائیل از میان خواهد رفت. دولت اسرائیل وصله ناجوری است که هرگز جزئی از کشورهای اسلامی منطقه نخواهد شد. یا تمام کشورهای اسلامی و همسایه فلسطین باید تسلیم مطامع اسرائیل شوند که اتّفاق نخواهد افتاد یا دولت اسرائیل باید از میان برود که این حادثه رخ خواهد داد. سخنی که می خواهم بگویم این است که هرگز در برابر غصب و تجاوز به حقوق دیگران سکوت نکنید تا به هنگام مظلومیت شما که مورد تجاوز قرار می گیرید دیگران سکوت نکنند.

http://www.tabnak.ir/fa/news/186089/موسوی-خوئینی​ها-اسرائیل-از-بین-می​رود

محسن رضایی

«تا آزادی قدس یک الله اکبر دیگر باقی مانده است».

http://www.tabnak.ir/fa/news/186048/تا-«قدس»-یک-الله-اکبر-دیگر-نیاز-است

 

+ نوشته شده در سوم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 3:0 توسط واحد سیاسی

"برداشتی از کتاب سرگذشت فلسطین نوشته آیت الله هاشمی رفسنجانی"

صهیونیسم تشکیلاتی سیاسی است و با وسائل و ابزار ظالمانه و نامشروع اهداف جابرانه و غاصبانه ای را تعقیب میکند،هدف این حذب این است که در فلسطین وبلاد عربی اطراف،دولت مستقل واحد یهودی بوجود آورد و همه یهود عالم را در این مملکت جمع کند؛این جمعیت به مناسبت یکی از قله هائی که در شهر بیت المقدس بنام صهیون وجود دارد اسم "صهیونیسم"را برای خویش انتخاب کرده اند.

البته ابتدا هدف این جمعیت خصوص فلسطین نبود و فقط به منظور اینکه یهود عالم را از تشتت و افتراق نجات داده و در یک نقطه جمع نماید این نهضت پایه گذاری شد و اسم صهیون را نداشت.

به دنبال این پیشنهاد جمعیت"عشاق صهیون "بوجود آمد و هدف این جمعیت،احیای زبان عبری،دعوت یهود به مهاجرت به فلسطین و تملک و آباد نمودن اراضی آنجا بود.بودجه ی این حزب از مجرای کمکهای یهودیان مخصوصا"بارون ادموند روتچلید" یهودی تامین میشد و در نتیجه موفق شدند که چند قطعه کوچک از اراضی فلسطین بچنگ بیاورند و مشغول عمران آنها شوند.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در سوم شهریور ۱۳۹۰ ساعت 1:42 توسط واحد سیاسی

سیاست در مکتب اموی ، عبارت است از (( تشخیص هدف و به دست آوردن آن از هر راه ممکن)) . معمولا سیاستمداران جهان گذشته و حال نیز از همین طریقه پیروی کرده و می کنند.در واقع سیاست در مکتب اموی همان معنای رایج آن در عرف سیاسی حکومت هایی است که بر مبنای ارزشی استوار نیستند و معیار حق و باطل ، جهت دهنده آنها در رفتار ، کردار و تعامل نخواهد بود . بسیاری از اندیشمندان غربی از جمله شپنکلر ، برتراند راسل ، ماکیاولی و دیگران این شیوه را معرفی و توصیه کرده اند و این تفسیر همگون است با تفسیری که سیاستمداران اموی ارائه می کردند. معاویه بنیانگذار این نگرش به سیاست در تاریخ اسلام است . او بر این پایه و با تکیه بر شعار ((الملک عقیم)) : سیاست نازاست ، برای چنگ انداختن به قدرت و حفظ آن حاضر بود به هر کاری دست بزند و هر عمل ناشایستی را انجام دهد و هر نوع ابزار زشتی را بکار گیرد.

و اما در سیاست علوی : سیاست از نگاه علی (ع) اداره استوار جامعه بر اساس معیارهای الهی ، و حرکتی حق مدارانه است . او می فرماید : الملک سیاسه . کشورداری ، سیاست است . و هرگز برای رسیدن به قدرت و حفظ و حراست از آن هرکاری را روا نمی داند بلکه به عکس ، او توسل به ابزار نامشروع را حتی به بهای از دست دادن قدرت صحیح نیز جایز نمی داند. بر پایه ی آموزه های علوی ، سیاست شناخت و بهره وری از ابزارهای مشروع در اداره ی جامعه و تامین رفاه مادی و معنوی مردم است. از نگاه علی (ع) حکومت ، چیرگی بر دل ها و تسخیر خردها و عاطفه هاست ، نه رام سازی تن ها و سلطه بر افراد و چیرگی بر گرده ها . و با این تفسیر از حکومت چه نیازی به توسل به ازار نامشروع سیاسی وجود دارد . قدرت در نگاه مولا علی (ع) جز برای احقاق حق ، قداستی ندارد تا برای حفظ آن به شیوه های باطل و دور از اخلاق چنگ بیافکند . تصرف دلها راهی جز استفاده ی صحیح از شیوه ها و راه سپردن بر اساس ارزش ها ندارد.

+ نوشته شده در سی ام مرداد ۱۳۹۰ ساعت 18:58 توسط واحد سیاسی

جمله‌هایی هستند که در حافظه تاریخی یک ملت، همواره به یاد می‌مانند. یکی از این جمله‌ها شعار طلایی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال 84 بود: «پول نفت را سر سفره مردم خواهم آورد.» آن‌روزها عده‌ای به این وعده دل بستند؛ برخی در تحقق آن تردید داشتند و بسیاری اصلاً باور نکردند. اما حقیقت این است که این شعار محقق شد؛ نفت سر سفره‌ها آمد؛ فراوان هم آمد؛ اما نه تمام سفره‌ها.

چند روز پیش یک روزنامه غربی     گزارشی از طبقه جدید سرمایه‌داران ایران نوشت. طبقه‌ای که ماشین پورشه سوار می‌شود، برای مهمانی‌های آخر شب خاویار سرو می‌كند و در بلندترین رستوران چرخشی جهان (رستوران برج میلاد) بستنی روكش طلا می‌خورد که 250 دلار قیمت دارد.


این روزنامه همچنین از حسین راغفر، یكی از مشاوران اقتصادی سابق رئیس‌جمهور، چنین نقل می‌کند: «هم اكنون قدرت با ثروت درآمیخته شده است و حالا ما از این جهت هیچ فرقی با ایالات متحده آمریكا نداریم.» چرا که طبقه جدید سرمایه داران در ایران از فرزندان برخی مقامات یا در اصطلاح آقازاده‌ها، صاحبان صنایع و كارخانه‌ها شکل گرفته است و همچنین شامل افرادی است كه با زدوبند، میلیاردها تومان وام بانکی به جیب زده‌اند.

افزایش درآمد نفتی ایران در 5 سال‌ گذشته، 500 میلیارد دلار بوده است و از این افزایش، طبقه جدید سرمایه‌دار بیش از دیگر طبقات نفع برده است؛ بی‌تردید این همان پول نفتی است که رئیس‌جمهور وعده داده بود. پول نفتی که در سال‌های گذشته بر سر سفره گروهی خاص برده شد و سفره‌هایشان را به خوراکی‌هایی با روکش طلا مزیّن کرد.

در حالی که در یک سوی شهر تهران، هوای آلوده و فقر دست به دست هم داده‌اند تا راه تنفس بسیاری از شهروندان را ببنند، در سمت دیگر همین شهر، مراکز خریدی وجود دارند که قیمت‌ در آن‌ها سر به فلک می‌کشد. درست همان روزی که یک پدر برای تهیه داروی فرزندش، محتاج صدهزار تومان است، در پاساژ مریم خیابان فرشته، یك پیراهن مردانه 800 هزار تومان، فروخته می‌شود و کمی‌ پایین‌تر در پاساژ جام‌جم، کفشی با قیمت سه میلیون تومان به فروش می‌رسد.

نکته قابل توجه این است که صاحبان این مغازه‌ها، قیمت‌ها را بالا نمی‍‌‌‌دانند چرا که افراد زیادی متقضای خرید این اجناس با همین قیمت‌ها هستند. یکی از فروشندگان کالاهای چند میلیونی چنین می‌گوید: «اجناس ما، اجناس دیپلماتیك است. مشتریان اصلی ما نیز اغلب مدیران و صاحبان شركت‌های بزرگ هستند. جوانانی هم كه برای خرید به این پاساژ می‌آیند، از خانواده‌هایی هستند كه شكل و شمایل دیپلماتیك دارند. هر كسی نباید برای خرید به این پاساژ بیاید چون اینجا جای هر كسی نیست.»

البته این قیمت‌های سرسام‌آور چندان جای تعجب ندارد، آن‌هم در کشوری که یك فوتبالیست در پایین‌ترین سطح ،از یك نویسنده در عالی‌ترین درجه، هزار برابر بیشتر دستمزد می‌گیرد؟ سال گذشته مجیدپورشافعی، کتابی به نام اقتصاد کوچه نوشت که وضعیت پول ملی، هزینه‌های زندگی و دستمزدها را از ابتدای درگذشت كریم‌خان زند و روی كار آمدن قاجار تا پایان حكومت پهلوی بررسی کرده بود. نتیجه 3 سال تحقیق و تالیف و 2 سال اصلاح و انتظار برای چاپ و نشر كتابی با حجم 306 صفحه، تنها دریافت دستمزد 350 هزار تومان بود.

این در حالی بود که همان سال یک بازیكن مصدوم استقلال برای یك فصل، 350 میلیون تومان دستمزد گرفته بود و فوتبالیست دیگری برای یك فصل بازی در پرسپولیس 450 میلون تومان قرارداد بسته بود.

اما باز هم تفاوت‌ها به همین جا ختم نمی‌شود. برای مثال در همین یکی دو ماه گذشته خبرهایی شنیده شده که در یک کشور، گویا فرسنگ‌ها تفاوت داشته‌اند. وقتی اهالی یک شهر کوچک از شدت فقر دختر 9ماهه‌شان را می‌فروشند، دختر 16 ساله‌ای را به عقد پیرمردی در می‌آورند و حتی تا مرز خودسوزی پیش می‌روند، خبر می‌رسد که یک ستاره سینما برای بازی در دو فیلم سینمایی و بخش پایانی یک سریال خبر داد، قراردادی با مبلغ 1میلیارد تومان بسته است.

اگرچه برخی به دنبال خرید یک واحد مسکونی کمتر از 40 متر مربع آن‌هم با وام، در جنوب پایتخت هستند و حتی ناچارند بلافاصله بعد از خرید، آن را رهن ‌دهند تا بخشی از کمبود پولشان جبران شود، در سر دیگر شهر، واحدهایی با متراژهای بزرگ در قالب پنت‌هاوس که شیرآلات و کاشی‌هایش از جنس طلا است، معامله می‌شوند.

زمانی که با 20 میلیون تومان می‌توان، هزینه راه انداختن یک زندگی جدید در جنوب تهران را تأمین کرد، بهای آزادی چند زندانی داد و یا یک خانواده بی سرپناه را نجات داد که زیر پل یا کنار خیابان چادر زده‌اند، عده‌ای 80 تا 150 میلیون و حتی بیشتر هزینه می‌کنند تا یک خودروی لوکس بخرند و در خیابان‌ها خرامان رانندگی کنند. این خودروهای لوکس تک سرنشین در شهر چرخ می‌زنند، بیشتر خودروهای قدیمی پرسرنشین از داشتن حداقل‌های ایمنی نظیر ترمز ای بی اس، کیسه هوا و یا بدنه‌های محکم و ایمن بی‌بهره هستند.

این‌ها تنها بخش کوچکی از موارد بسیاری است که شکاف طبقاتی را در کشور نمایان می‌سازد. کارشناسان می‌گویند وجود این‌گونه شکاف‌ها سبب می‌شود که جوانان و یا حتی افراد میان‌سال از تلاش و کار ناامید شوند و برای رسیدن به زندگی رویایی، راه دیگری برگزینند. بر اساس گزارشات، امروزه بیشتر جوانان پیشرفت قدم به قدم را باور ندارند و می‌خواهند یک شبه ره صدساله طی کنند؛ این جوانان معمولاً افرادی را الگو می‌کنند که بر همین منوال جلو رفته و موفق نیز بوده‌اند؛ همان کسانی که پول نفت را بر سر سفره‌های خود دارند.
فرارو

+ نوشته شده در نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ ساعت 17:31 توسط واحد سیاسی